KISA VADELİ KAR TAHMİNİ - Ege'nin Hava Tahmin Sitesi - İzmir Hava Durumu

KISA VADELİ KAR TAHMİNİ

Tarih: 29.11.2018

Tahminlerimizde belirttiğimiz gibi haftayı bol yağışlı geçiriyoruz. Bölgemizde özellikle Kıyı ve Güney Ege ye ciddi miktarlarda yağış düştü.Yağışlar Cuma gününden itibaren batıdan çekilerek iç kesimlere kayacak. Bir önceki tahminimde Cuma gününden itibaren sıcaklıkların hızla düşeceğini İç Ege'de kar yağışları görüleceğini öngörmüştüm. Şimdi Kar yağışı nerede görülecek ne düzeyde etkili olacak onu inceleyelim. Öncelikle kar yağışının bölgemizde dar bir alanda olacağını Uşak ve Afyon'un bundan faydalanamayağını belirtmek istiyorum. Malesef Hafta boyunca gelen model güncellemelerinde yüksek seviyede (500hpa) ve 850 hpa sıcaklıklarında yetersizlik söz konusu. 500 hpa da -25 , 850 hpa da -5 derecenin Uşak-Afyon-Kütahya için yeterli olacağını söylemiştim. Fakat bu değerler malesef yok. Ona rağmen Kütahya için kar şartlarının uygun olacağını görüyorum. Yarın Mgm Kütahya için 6 derecelik sıcaklık öngörmüş fakat Yarın Kütahya maksimum 3 derece civarında olacaktır. Aşağıdaki Soundings diyagramında bunu göreceğiz. 

Yukarıda gördüğümüz diyagramda sağ taraftaki kırmızı çizgi sıcaklığı sol taraftaki mavi çizgi çiğ noktasını göstermektedir. 12Z diyagramında Kütahya'nın aşağı yukarı 3.1 derece ve işba sıcaklığının 1.4 derece olacağı senaryo gözükmekte. Bu yağış için yeterlidir. Yükselen hava parselinin doygunluk seviyesi (LCL) 974 mb seviyesinde gözüküyor. Yani Kütahyanın 900 mb seviyesinde olduğunu düşünürsek yoğunlaşma açısından bir sorun olmayacaktır. bu 12Z diyagramıdır tüm diyagramları paylaşamıyorum ama 06Z diyagramında 2.5 derece gibi bi sıcaklık söz konusu. Yarın Kütahyada yağış gün boyu devam edecek. Karla karışık yağmur ve sulu kar şeklinde yağışlar gözükecek. Yer yer yağışın kara döneceğini söyleyebilirim. Uşak ve Afyon için saf kar yağışı ihtimali çok düşük olduğu için pek detaya girmeyeceğim.

Çok güvenilir gördüğüm Weathercast sitesinin Kütahya için tahminini paylaşmak istedim. Benim öngörüme çok yakın bir tahmin olduğunu söyleyebilirim. 

30.11.2018 Cuma Günü

Kütahya 3/0 Kky ve yer yer kar yağışlı
Afyon 5/3 Yağmurlu ve yer yer Kky
Uşak 6/4 Yağmurlu ve yer yer KkyYorum Ekle

İsim:
Yorum:

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş..