KIŞ PROVASI VE YAĞIŞLAR.. - Ege'nin Hava Tahmin Sitesi - İzmir Hava Durumu

KIŞ PROVASI VE YAĞIŞLAR..

Tarih: 23.12.2019

 Uzun bir aradan sonra merhaba.. Sonbahar şartlarını dahi yeni yeni yaşadığımız şu dönemde 4-5 derecelik sıcaklık düşüşüne rağmen sıcaklıklar mevsim normalleri üzerinde seyrine devam ediyor. Bu durumun bir süre daha en azından Aralık 2. yarısına kadar devam edeceğini söyleyebiliriz. Çeşitli mevsimsel tahmin yapan kaynaklar Aralık-Ocak-Şubat ayı ortalama sıcaklıklarının mevsim normalleri üzerinde olacağını öngörüyor. Tüm kaynak görselleri yazının sonunda paylaşacağım.

 Yağış açısından ise Aralık ayının mevsim normallerine yakın hatta biraz üzerinde seyredeceğini öngörüyorum. Özelilkle batı kesimlerimizde Basınç yerleşimlerine bakıldığında Aralık ayı genelinde uzun süreli kurak dönem olmayacak göbi görünüyor. Nao endeksinin Nötrden aşırı negatif olmayan seyride coğrafyamız açısından olumsuz durum teşkil etmiyor. 

 Stratosferdeki değişim ise Aralık 10'undan sonra Kutuplarda ani stratosfer ısınması (ssw) olacağı görünüyor. 

 Aralık ayının ikinci yarısı ise  kuzeyden ciddi soğukların bizi etkilemesi muhtemel görünüyor. Hatta Aralık ayı bitmeden batıda ilk kar yağışını yüksek ihtimalde Trakya'da göreceğiz.Toparlamak gerekirse sıcaklıkların genel olarak mevsim normalleri üzerinde yağışların ise mevsim normalleri ve zaman zaman üzerinde olacağını öngörebiliriz.

 

 Yorum Ekle

İsim:
Yorum:

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş..