İÇ EGE'NİN KAR DURUMU - Ege'nin Hava Tahmin Sitesi - İzmir Hava Durumu

İÇ EGE'NİN KAR DURUMU

Tarih: 05.12.2018

Bol yağışlı geçirdiğimiz haftadan sonra, soğuk ve yağışın daha uzun süreli örtüşeceği bir sistem kapımızda. Karadeniz üzerinden sarkacak olan soğuk ve yağışlı hava, coğrafyamızın Kuzey ve İç kesimlerinde bir çok şehrimizde kar yağışı görülmesine sebep olacak. Bölgemizde Geçen Hafta Kütahya kar yağışından nasibini almıştı fakat bu defa daha geniş bir alanda kar yağışı görülmesi yüksek ihtimal. Yani İç Ege'de Denizli hariç başta Kütahya ve Afyon olmak üzere Uşak'ta kar yağışından nasibini alacaktır. Kütahya ve Afyon'da kar örtüsü ihtimali çok yüksek. Şimdi aşağıda sınırlı alanda güvendiğim verileri inceleyelim. Bir çok veriyi inceledim fakat gerek gördüklerimi paylaşmak istiyorum.

Aşağıdaki EURO4 2m sıcaklık haritası kar açısından problem teşkil etmiyor.

 Euro4 DewPoint (Çiğ Noktası) haritası 0 civarında. Yani kısaca açıklamak gerekirse hava sıcaklığı 0 derece ise nem oranı %100 seviyesinde olur.

 Yağmur/Kar 12Z haritasında Kütahya civarında kar yağışını görüyoruz.Coğrafi konumdan dolayı doğal olarak Kütahya, Afyon'a göre daha erken kar görecek. Öğle saatlerinden sonra Afyon'da da yağışın kara döneceğini tahmin etmekteyim.

 Kütahya Soundings diyagramı Euro4 verileriyle mütabakat sağlamış görünüyor. Kar yağışına engel teşkil edecek bir durum söz konusu görünmüyor. Atmosferin yüksek, orta ve düşük seviyelerinde yoğunlaşma oldukça iyi.

 Afyon 12Z diyagramında soğuma henüz kar açından yeterli olmasada yağış açısından bir sorun yok. Belirttiğim gibi öğle saatlerinden sonra Afyon'da kar yağışı görülmesini bekliyorum.

 Son olarak 12Z yer kartını paylaşarak soğuk cephenin coğrafyamızdaki hareketini görebiliriz. Mor simge soğuk cephe oklüzyonudur. Önündeki hava soğuk arkasındaki hava sıcaktır. Fazla detaya girersek sayfalarca yazmamız gerekir.

Tahminleri toparlamak gerekirse Yarın Kütahya'da sabah saatlerinde kar yağışı başlayacak ve gün boyu devam edecek. Şehir merkezinde örtü beklentim bulunuyor. Afyon'da ise öğle saatlerinden itibaren kar şartlarının uygun olacağını düşünüyorum ve örtü oluşmasını bekliyorum. Uşakta da kar yağışı görülecek fakat örtü ihtimalini zayıf görüyorum.

06.12.2018 Perşembe Günü

Kütahya 2/0 Kar yağışlı
Afyon 4/1 Kky ve Kar yağışlı
Uşak 5/2 Yağmurlu yer yer Kky ve Kar yağışlıYorum Ekle

İsim:
Yorum:

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş..