UZUN SOLUKLU SOĞUK VE YAĞIŞLI HAVALAR - Ege'nin Hava Tahmin Sitesi - İzmir Hava Durumu

UZUN SOLUKLU SOĞUK VE YAĞIŞLI HAVALAR

Tarih: 02.01.2019

Ocak ayının girmesiyle birlikte etkili yağışlar almayı sürdüren yurdumuzda önümüzdeki günlerde Meteorolojik hareketlilik katlayarak devam edecek. Batı Avrupa üzerine konuşlanan kuvvetli yüksek basınç ve bu yüksek basıncın kuzeyden taşıyacağı kuvvetli soğuklar güney enlemlere kadar inerken Coğrafyamızı da içine alacak şekilde soğuk ve yağışlı günleri beraberinde getirecek. İlk yağışlı kütle Perşembe günü (3 Ocak) bölgeyi etkisi altına alacak. Bölge genelinde etkili olması beklenen yağışlı kütle Kıyı Ege (İzmir, Aydın, Muğla) boyunca yine fırtınayla birlikte aşırı yağışlar bırakacak,dikkat! Gece saatlerinden itibarense Balkanlardan giriş yapacak olan soğuk havayla beraber yağışlar Kuzey kesimlerde kar'a dönecek.

 

Cuma günü aralıklarla devam etmesi beklenen yağışların kıyı şeridinde yağmur şeklinde sürmesi bekleniyor. Bölgenin iç kesimlerinde beklenen kar yağışlarının yanısıra akşam ve gece saatlerinde İzmir ve Manisa'nın kuzey ve doğu ilçeleri (yüksekleri dahil), Muğla ve Denizli'de karla karışık yağmur ve kar yağışlarına eşlik edebilir. Rüzgarın kuzeybatı (Karayel) yönünden esecek olmasıyla birlikte soğuk çekirdeğin ilerleyişine bağlı olarak kar sınırı batıdaki kentlerde daha alt seviyelere inmesi mümkün olacaktır. 

Cumartesi günün ikinci yarısında daha güneyden sokularak batı-doğu yönlü hareket etmesi beklenen yağışlı kütleyle birlikte bazı şehirlerimizde kar bakımından şanslı konumda gözüküyor. Cumartesi geceye doğru giriş yapması beklenen kütleyle birlikte Denizli ve Muğla'nın yanı sıra Aydın'ın da iç kesimlerinin yer yer kar yağışlarından nasibini alması ve aralıklarla Pazar sabahına, daha iç kesimlerde ise Pazar akşamına kadar devam etmesi beklenmekte. 

Siklonların konum ve hareket rotalarının etkilediği rüzgar yönü, yer ve üst seviyedeki soğuk çekirdeğin ilerleyişi, bölgelerin kar alma şanslarını etkileyen önemli faktörlerdir. Önümüzdeki günlerde peşisıra gelmesini beklediğimiz yağışlı kütleler neticesinde karlı günler bölgemizde etkisini sürdürmeye devam edecektir. Mevcut tabloya göre yapmış olduğumuz yorum ve değerlendirmeler başta Alçak Basınç hareketlerine bağlı olarak farklılıklar gösterebilmektedir. Önümüzdeki haftada da sürmesini beklediğimiz soğuk ve yağışlı havalarla beraber kar severler açısından olumlu tablolar devam edecektir.  Yorum Ekle

İsim:
Yorum:

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş..