NEFES ALDIRAN YAĞIŞLAR - Ege'nin Hava Tahmin Sitesi - İzmir Hava Durumu

NEFES ALDIRAN YAĞIŞLAR

Tarih: 09.12.2020

Sonbahar'da ortalamalar altında kalan yağışların ardından Aralık ayının ilk yağışlı sistemini geçtiğimiz Pazartesi geride bıraktık. Daha çok kıyı kentleri olmak üzere yer yer 20-30 kg/m2 yağışlar düştü. Haftanın ikinci yarısında bu yağışlar daha şiddetli şekilde bölgeyi etkilemeye hazırlanıyor.

Perşembe günü itibariyle yeniden etkisini göstermesi beklenen sağanaklar önümüzdeki hafta başına kadar aralıklarla etkinliğine devam edecek. 

Çarşamba günü güneyli rüzgarlar hızını artırmaya başlıyor. Perşembe günü ise Fırtına kuvvetine ulaşacak. Rüzgarın hızının yer yer 60-70 km/h bulması bekleniyor. Beraberinde günün ikinci yarısında gökgürültülü sağanakların etkisini göstermesi beklenmekte. 

Yarım günlük molanın ardından Cumartesi yeniden kuvvetli yağışın etkisini göstermesi bekleniyor. Hafta sonu beklenen bu yağışlar düşecek yağış miktarı bakımından daha etkili olacak. Bölge genelinde beklenen sağanakların özellikle bölgenin Batı kesimlerinde İzmir, Aydın, Muğla boyunca şiddetli olması bekleniyor. 

Perşembe günü itibariyle hafta başına kadar aralıklarla beklenen yağışlar özlediğimiz yağışlar olduğu kadar risk taşıyan yağış özelliğinide taşıyor. 3-4 günlük süreçte bölgede ortalama 60-80 kg/m2 yağış düşen yerler olacak. Sistemlerin anlık aktivitesine bağlı olarak geçmesi muhtemel yerler söz konusu. Fırtına ve yer yer yıldırım, şimşekler eşliğinde beklenen bu yağışların oluşturabileceği muhtemel risklere karşı anlık Meteorolojik uyarıları takip etmekte fayda var.

Sıcaklık değerleri güneyli hava akımlarıyla ortalamalar ve biraz üzerinde seyrediyor. Yağışlara bağlı olarak dalgalanmalar beklensede ciddi bir sıcaklık artış ya da azalışı yakın zamanda beklenmiyor. Afetsiz, bereketli yağışlar dilerim. Yorum Ekle

İsim:
Yorum:

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş..